
Trądzik torbielowaty to jedna z najtrudniejszych do leczenia odmian trądziku, której towarzyszą stany zapalne skóry i głębokie zmiany torbielowate. Często są one bolesne i pozostawiają nieestetyczne blizny. Niektórzy stosują na trądzik torbielowaty naturalne domowe sposoby. Jak walczyć z trądzikiem grudkowo-cystkowym oraz jak go rozpoznać?
Czym charakteryzuje się trądzik torbielowaty?
Trądzik torbielowaty przyczyny może mieć różne. Zwykle winą obarcza się hormony - głównie te męskie - androgeny. Najczęściej dotyka więc chłopców w momencie dojrzewania, jednak nie jest to regułą i często zmagają się z nim również kobiety po ciąży. Problem trądziku może wspomagać silne pocenie się i nadreaktywność gruczołów łojowych, połączona z występującymi na skórze bakteriami i powstającym stanem zapalnym.
Innymi przyczynami powstawania trądziku torbielowatego mogą być:
- geny - zwykle problem trądziku przechodzi z pokolenia na pokolenie w danej rodzinie,
- dieta - szczególnie ta bogata w produkty przetworzone jak słodycze czy fast foody. Choć dieta nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku, to może nasilać jego objawy,
- stres - zwiększa pracę gruczołów łojowych,
- niektóre lekarstwa,
- nieodpowiednie kosmetyki - w szczególności zbyt tłuste kremy.
Trądzik torbielowaty - objawy
Trądzik torbielowaty ma stosunkowo specyficzny wygląd, więc łatwo go rozpoznać. Charakterystyczne dla niego cechy to:
- duże zaczerwienione wypryski i miękkie podskórne guzki wypełnione ropą (często są bolesne),
- zmiany skórne powodujące uszkodzenia skóry, a nierzadko również blizny (szczególnie gdy guzki i wypryski są rozdrapywane),
- trądzik torbielowaty zwykle występuje pojedynczo, ale może też pojawiać się w grudkowatych grupach,
- nieleczony trądzik rozrasta się w twarde guzki,
- zwykle występuje w okolicy twarzy, pach i pośladków,
- trądzik torbielowaty ma tendencję do nawracania.
Domowe sposoby na trądzik torbielowaty
Czas kuracji antytrądzikowej może być różny - w zależności od danej osoby i stopnia nasilenia objawów. Średnio trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia higiena i systematyczne oczyszczanie skóry, niedopuszczające do jej zakażenia. Pomocna może być również witamina A na trądzik. Warto również wiedzieć, czego nie jeść przy trądziku, ponieważ nieprawidłowa dieta może wspomagać jego powstawanie. Jako domowy sposób na trądzik wskazane jest ograniczenie słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek, ostrych przypraw czy alkoholu na rzecz zdrowych, naturalnych produktów z owocami i warzywami na czele.
Naturalny preparat na trądzik torbielowaty
Potrzebny Ci skuteczny lek na trądzik? Wybierz preparaty o naturalnych składnikach, takie jak Granex Spray, koncentrujące się na przyczynie powstawania problemu, Zawarte w nim m.in. aloes oraz wyciąg z korzenia lukrecji zmniejszają wydzielanie sebum, rozpuszczają złogi tłuszczowe blokujące pory oraz ułatwiają usuwanie obumarłych komórek. Co istotne - pomagają zniwelować potrądzikowe zmiany na skórze, w tym nieestetyczne blizny.Domowe sposoby na trądzik torbielowaty mogą być różne. Najlepiej, by były oparte na naturalnych składnikach i zwiększały skuteczność - nie tylko w pozbyciu się trądziku, ale również w niwelowaniu jego przyczyny i potrądzikowych zmian na skórze.