
Stres, problemy ze zdrowiem, przemęczenie - zazwyczaj liczymy, że wizyta u lekarza i lek na receptę rozwiąże nasze dolegliwości. Holistyka pokazuje jak poradzić sobie z nimi w naturalny i co najważniejsze skuteczny sposób. Poznaj drogę do zdrowia.
Na czym polega leczenie holistyczne?
To podejście znane od wieków, którym kierowały się całe pokolenia, a dziś w dobie farmaceutyki, coraz częściej o nim zapominamy. Leczenie holistyczne skupia się na leczeniu całego organizmy, a nie jego poszczególnych części. Często bywa tak, że w skutek stresu i przemęczenia kolejne elementy naszego ciała odmawiają posłuszeństwa. Pojawia się osłabienie, bóle, z którymi ciężko sobie poradzić. Można porównać to do efektu domina - jedna dolegliwość pociąga za sobą kolejne. Holistyka nie traktuje każdego schorzenia oddzielnie, co więcej nie skupia się na samych objawach, ale stara się dociec jaka jest przyczyna choroby. Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do skutecznego wyleczenia.
Warto dodać, że holistyka nie skupia się tylko na naszej sferze fizycznej, budowie ciała, ale kładzie równie mocny nacisk na psychikę i emocje. To w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, trudnymi emocjami, ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Dbanie o psychikę może odbywać się na różnych polach - zarówno indywidualnie czy w gronie rodzinnym, jak i poprzez pracę z psychologiem i coachem. Oczywiście leczenie holistyczne powinno iść w parze z zaleceniami lekarza odnośnie przyjmowanych leków i wykonywanych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach holistyka pozwala znacznie złagodzić chorobę i w efekcie wpłynąć na drogę tradycyjnego leczenia.
Jak wygląda terapia holistyczna?
Wbrew pozorom leczenie holistyczne nie różni się zbyt wiele od wizyty w tradycyjnym gabinecie lekarskim. Podstawą do podjęcia właściwych kroków jest dobry wywiad na temat dolegliwości chorego. Doświadczeni terapeuci potrafią doskonale odczytać zarówno to co pacjent przekazuje dosłownie, jak i poprzez mowę ciała. Aby diagnoza była jak najbardziej dokładna pacjent powinien przed wizytą dokładnie przeanalizować przebieg choroby i zebrać wszystkie niezbędne informacje. Następnie, w zależności od stosowanej metody, podejmowane są konkretne kroki.
Przykładowo metoda Bowena, która szczyci się blisko 80-procentową skutecznością, polega na różnych technikach masażu, za pomocą których terapeuta pobudza receptory ukryte w ciele i stymuluje tym samym układ nerwowy. Jednorazowa sesja trwa około 40 minut. Masaże wykonywane są palcami na mięśniach i tkance łącznej. Pomiędzy kolejnymi zestawami ruchów stosuje się krótkie przerwy. Celem jest pobudzenie receptorów czucia głębokiego obwodowego układu nerwowego, co pozwala przywrócić zaburzoną wewnętrzną harmonię ciała.
Ważna lekcja
Holistyka pozwala poznać swoje ciało - zarówno jego potrzeby, jak i ograniczenia. Z tą wiedzą łatwiej wyleczymy się z dolegliwości oraz unikniemy ich w przyszłości. Nasze zdrowie zależy w głównej mierze od nas samych, to my jesteśmy za nie odpowiedzialni.