
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych kojarzy nam się z wakacjami, opalaniem na plaży...ale czy rzeczywiście tylko wtedy powinniśmy chronić się przed promieniami słońca?
Czy promienie słoneczne szkodzą?
Chociaż słońce dostarcza nam witaminy D, emituje także niewidzialne dla człowieka promieniowanie. Wnika ono w głąb skóry, do komórek i naczyń krwionośnych. W rezultacie owe promieniowanie odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry, nowotwory skórne, a nawet alergie. Co zaskakujące, siła promieniowania w naszym kraju jest taka sama przez cały rok. Dlatego przed promieniowaniem należy chronić się nie tylko latem.
Wybierz właściwy filtr
Każdy filtr powinien mieć oznaczenie SPF (Sun Protection Factor), czyli stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dostępne są kosmetyki z SPF: 15, 30, 50, 100. Zasada jest prosta – im wyższy SPF, tym silniejsza ochrona.
Nawet 15-minutowa ekspozycja na słońce może spowodować oparzenia skóry. Dlatego zaleca się stosowanie preparatów o SPF 30 i wyższym. Należy aplikować filtry kilkanaście minut przed ekspozycją i ponawiać aplikację co 2-3 godziny. Warto też mieć na uwadze, czy używany przez nas krem z filtrem jest wodoodporny - jeśli nie, powinniśmy smarować się po każdej kąpieli w morzu czy w basenie.
Ogranicz ekspozycję
Najsilniejsze działanie mają promienie słoneczne w godzinach 10:00-16:00 - jeśli nie możesz ograniczyć przebywania wtedy na słońcu, zadbaj o odpowiednią ochronę: nie tylko filtr, ale również właściwy ubiór. Noś okulary przeciwsłoneczne i przewiewną, ale zakrywającą ciało odzież. Nie zapomnij o nakryciu głowy, które uchroni Cię przed udarem słonecznym i jego nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak: dreszcze, nudności i wymioty, omdlenia, bóle głowy. Jeśli przyjmujesz leki, upewnij się, że możesz przebywać na słońcu po ich zażyciu - niektóre medykamenty są światłouczulające.
Ze słońca można, a nawet należy korzystać - jednakże w sposób rozsądny, czyli przy zachowaniu odpowiednich zasad ochrony.