
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę w naszym życiu pełni sen - ma on fundamentalne znaczenie dla zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Podczas snu regeneruje się nie tylko nasze ciało, ale również umysł, który ma szansę na przetworzenie i uporządkowanie informacji z całego dnia. Przeciętnie przesypiamy około jedną trzecią naszego życia, dlatego niezwykle istotne jest, aby zadbać o tzw. higienę snu.
Jak prawidłowo zadbać o higienę snu?
Aby sen był regenerujący oraz dodawał nam energii, niezwykle istotne jest aby zadbać o kilka kwestii. Podstawą zdrowego odpoczynku są stałe godziny zasypiania oraz prowadzenie regularnego trybu życia. Drzemki w ciągu dnia mogą przyczynić się do rozregulowania zegara biologicznego, jednak jeśli czujesz, że krótki sen jest Ci potrzebny, zadbaj o to, aby nie trwał dłużej niż 45 minut. Warto również zacząć traktować łóżko jedynie jako miejsce spoczynku i unikać oglądania w nim telewizji, korzystania z Internetu czy kłótni.
Czego nie robić przed pójściem spać?
Warto wprowadzić w życie dobre nawyki oraz dowiedzieć się, czego unikać przed snem. Przede wszystkim nie powinniśmy spożywać kofeiny na około 4 godziny przed pójściem spać, odpada zatem kawa, mocna herbata, napoje gazowane typu Cola, a nawet czekolada. Aby nie musieć zmagać się z nocnym wstawaniem do toalety unikajmy wypijania dużej ilości płynów, a szczególnie alkoholu, który dodatkowo obniża jakość snu. Ostatni posiłek powinien być spożyty maksymalnie 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
O czym warto pamiętać?
Zadbaj o wywietrzenie sypialni przed snem. Dobrym pomysłem jest także zakup nawilżacza powietrza. Zainwestuj w wysokiej jakości materac, który w dużej mierze odpowiada za komfort odpoczynku, dopasowanie ciała oraz prawidłowe ułożenie sylwetki. Bądź aktywny ruchowo. Regularne ćwiczenia i zmęczenie fizyczne mają zbawienny wpływ na jakość snu. Trening nie musi być intensywny, ale warto poświęcić ćwiczeniom około pół godziny 4 razy w tygodniu. Stosuj techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja.