
Męczący katar, łzawiące oczy i świszczący oddech? A może zmagasz się z wysypką i świądem skóry? Jedną z przyczyn tego typu objawów może być alergia. Czasem stosunkowo łatwo jest rozpoznać, co nas uczula, jednak w wielu przypadkach niezbędne będą testy alergiczne. Kiedy je wykonać i jak wyglądają?
O czym pamiętać przy wykonywaniu testów alergicznych?
Przed wykonaniem testów alergicznych niezwykle ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, a przed badaniem zrezygnować z wszelkich środków medycznych, które mogą mieć wpływ na jego wynik. Nie powinno spożywać się także witaminy C, co może skutkować fałszywie ujemnym wynikiem. Podczas testu należy podążać za zaleceniami lekarza oraz zgłaszać wszelkie wątpliwości.
Rodzaje testów alergicznych
Doświadczony lekarz już na etapie rozmowy z pacjentem potrafi wstępnie rozpoznać rodzaj alergii, jednak aby potwierdzić diagnozę trzeba wykonać specjalne testy.
Testy z krwi - ten typ badania można wykonać u osób w każdym wieku, jednak najczęściej są stosowane u dzieci poniżej 3. roku życia oraz osób z bardzo silnymi objawami uczulenia, które muszą przyjmować leki antyhistaminowe. Testy z krwi są także przeprowadzane w sytuacji, gdy badania skórne są niejasne lub rozbieżne z wywiadem. Wynik badania jest łatwy do zinterpretowania: jeśli organizm wytworzył przeciwciała przeciwko danemu alergenowi, można stwierdzić uczulenie.
Testy skórne - ten rodzaj testu polega na naniesieniu kropel płynu, w którym znajdują się substancje uczulające, na przedramię lub plecy. W skład substancji wchodzą alergeny, takie jak pyłki traw i zbóż, drzewa wczesno- i późnopylące, sierść i naskórek zwierząt domowych, grzyby pleśniowe czy roztocza kurzu. Najczęściej bada się zestaw 15-20 alergenów za jednym razem. Skóra w miejscu nałożonej kropli z substancją uczulającą jest delikatnie przekłuwana. Jeśli po upływie 15 minut pojawi się reakcja alergiczna, taka jak świąd, zaczerwienienie czy pęcherz, można wtedy mówić o uczuleniu na konkretną substancję.