
Aktywność fizyczna jest bardzo istotna w każdym wieku. Choć niektóre dyscypliny wymagają dużej sprawności, kondycji i siły, istnieją również takie, które są w stanie uprawiać także ludzie w podeszłym wieku.
Należy do nich joga – jej ćwiczenia nie są skomplikowane i wykonuje się je spokojnie i powoli.
Zalety
-
- poprawia samopoczucie, minimalizując stres i ryzyko depresji starczej;
- wzmacnia mięśnie;
- zwiększa równowagę;
- zmniejsza bóle pleców i mięśni;
- poprawia mobilność stawów;
- usprawnia krążenie krwi;
- pomaga walczyć z bezsennością;
- usprawnia działanie układu odpornościowego;
- poprawia funkcjonowanie układu oddechowego;
- odpręża;
Ćwicz w domu
Joga dla seniorów powinna obejmować w większości ćwiczenia statyczne. Wykorzystuje się asany – czyli pozycje ciała połączone z techniką oddechową – siedzące, stojące i leżące. Do najpopularniejszych pozycji należą: motyla, dziecka, trójkąta, wojownika, kobry, szarańczy.
Pozycja dziecka
Uklęknij i usiądź na piętach, rozsuń kolana na szerokość bioder. Pochyl tułów tak, by spoczął między udami. Ręce wyciągnij do przodu lub oprzyj na nich czoło – jeśli czujesz dyskomfort, możesz położyć pod głowę poduszkę. Utrzymaj pozycję od 1 do 3 minut, pamiętając o głębokim, spokojnym oddychaniu. Dzięki temu ćwiczeniu odprężasz się, rozluźniając niemal cały system kostno-szkieletowy, odpowiedzialny za wyprostowaną postawę. Rozciągasz uda, ramiona i klatkę piersiową, wzmacniasz kostki, uda oraz kręgosłup. Przeciwwskazania: problemy z kolanami, wysokie ciśnienie, biegunki.
Pozycja wojownika
Stań w rozkroku – na szerokości bioder. Obróć prawą stopę o 90 stopni na zewnątrz, lewą o 15 stopni. Podnieś ręce do boku, na wysokość ramion. Zegnij prawe kolano pod kątem 90 stopni – by stworzyło z kostką linię prostą. Lewa noga pozostaje prosta. Unieś ręce nad głowę i podąż za nimi wzrokiem. Pozostań w tej pozycji przez parę minut, a następnie powtórz na druga nogę. Przeciwwskazania: nadciśnienie i choroby serca, problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, urazy ramion, barków, kolan.