
Kiedyś uważano leworęczność za dziwactwo i odstawanie od norm. Na szczęście w dzisiejszych czasach już mało kto ocenia innych po takich drobnostkach. Co do samej leworęczności - badania dowodzą, że czasami może mieć ona bardzo pozytywny wpływ na nasze życie! Na co konkretnie? Tego dowiecie się z tego artykułu.
Większa kreatywność
Uważa się, że ludzie leworęczni są bardziej kreatywni. Wpływ na to ma lepiej wykształcone „myślenie rozbieżne”, czyli pobudzanie kreatywności na podstawie zebranych danych i informacji. W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu ogłosili, że osoby leworęczne mają lepiej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, czyli tę odpowiedzialną za kontrolowanie procesów koncepcyjnych, holistycznych, niewerbalnych i wyobrażeniowych.
Lepsza wytrzymałość
Podobno leworęczni wykazują się większą elastycznością, która pomaga im przystosować się do trudnych warunków, np. podczas podróży czy ciężkiego wysiłku fizycznego. Badanie mające dowodzić tej tezy zostało opublikowane w 2013 roku w “Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology”.
Sukcesy w sporcie
Niektóre ze źródeł podają, że kobiety i mężczyźni leworęczni wykazują lepsze wyniki w niektórych dyscyplinach sportu, niż ma się to w przypadku ich praworęcznych kolegów. Dotyczy to przede wszystkich tzw. sportów elitarnych, czyli krykieta, tenisa stołowego czy baseballu. W tych sportach liczy się przede wszystkim zdolność szybkiego reagowania, czyli dobrze rozwinięty refleks. Podobno leworęczni mają lepiej wykształconą właśnie tę zdolność.
Poza wyżej wymienionymi zaletami uważa się również, że leworęczni potrafią myśleć bardziej abstrakcyjnie, co prowadzić może np. np bardziej unikalnych pomysłów rozwiązywania problemów. Możliwe jest też, że leworęczność nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - niektóre badania mówią, że osoby częściej posługujące się lewą ręką wykazują mniejsze ryzyko zachorowania na wrzody czy też choroby stawów.