
Elektrolity, czyli jony soli, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór może skutkować ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy, drżeniem mięśni a nawet omdleniem. Ich uzupełnianie jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku wystąpienia biegunki i wymiotów, a także po intensywnym treningu. W jaki sposób tracimy elektrolity i co możemy zrobić, aby uzupełnić ich niedobór?
Rola elektrolitów
Elektrolity to jony soli: wapń, potas, sód i magnez. Odpowiadają przede wszystkim za gospodarkę wodną w organizmie, a także za przewodzenie impulsów elektrycznych, co wiąże się z prawidłowym działaniem układu nerwowego oraz mózgu. Ich poważny niedobór może prowadzić również do zaburzeń pracy serca. Jak rozpoznać, że nasz organizm potrzebuje uzupełnienia elektrolitów? Osoba, u której wystąpił niedobór przede wszystkim czuje się senna i apatyczna, brakuje jej energii. Często zmaga się także z zaparciami, zawrotami głowy oraz bólem i drżeniem mięśni.
Dlaczego tracimy elektrolity?
Elektrolity najczęściej tracimy w wyniku nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. W sytuacji, gdy zmagamy się z ostrą biegunką lub wymiotami, możemy się podziewać niedoboru jonów soli. Kolejną powszechną przyczyną takiego stanu są upały oraz wysiłek fizyczny, kiedy intensywnie się pocimy. Jeśli zauważysz u siebie objawy niedoboru elektrolitów warto także przyjrzeć się codziennej diecie. Jeśli jadłospis nie jest odpowiednio zbilansowany oraz brakuje w nim wystarczającej ilości płynów, szybko odczujemy nieprzyjemne następstwa.
Jak uzupełniać elektrolity?
Najprostszym sposobem na uzupełnienie niewielkiego niedoboru jonów soli jest dostarczenie do organizmu sporej ilości płynów. Sięgnij po wodę mineralną, kokosową lub sok pomidorowy, który jest źródłem potasu. Dobrym pomysłem będzie także wypicie napoju izotonicznego, natomiast ogranicz spożycie kawy, herbaty oraz słodkich, gazowanych napojów. Warto również sięgnąć po banany, pomidory, migdały czy kakao, które uzupełnią niedobory potasu, sodu i magnezu.