
Trądzik, nieestetyczne przebarwienia czy rozszerzone pory - praktycznie każdy z nas boryka się z jakimiś problemami skórnymi. Te najbardziej nasilone i trudne do zwalczenia potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, przyczynić się do radykalnego obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych. W takich przypadkach konieczna jest pomoc dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje nasze problemy i dobierze adekwatne leczenie.
Przy mniej nasilonych problemach skórnych możemy wspomagać się ziołami i wyciągami z roślin, które odpowiednio zastosowane mogą dawać lepsze efekty niż niektóre drogeryjne specyfiki. Jakie zioła i rosliny najlepiej sprawdzą się przy określonym problemach z cerą? Tego dowiecie się z tego wpisu! Czytajcie dalej!
JAKIE ZIOŁA I WYCIĄGI Z ROŚLIN STOSOWAĆ?
Każde z ziół wykazuje inne właściwości, mogą być one antybakteryjne, łagodzące, wybielające lub przeciwzapalne. Poniżej możemy znaleźć listę ziół i roślin, które z pewnością mogą okazać się przydatne w walce z problemem skórnym:
- Drzewo herbaciane (Melaleuka skrętnolistna) - rośnie przeważnie wzdłuż strumieni i na bagnach w Australii. Pozyskiwany z tego drzewokrzewu olejek eteryczny (Tea Tree Oil) to silny i skuteczny antyseptyk. Wykazuje działanie antybakteryjnie, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Łatwo przenika przez skórę i działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe wywołujące zmiany trądzikowe. Z tego powodu firmy kosmetyczne wykorzystują go często jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej, takich jak żele do oczyszczania twarzy, toniki, balsamy czy kremy pielęgnacyjne. Sam wyciąg jest zazwyczaj bardzo silny i wymaga wcześniejszego rozcieńczenia! Niektórzy specjaliści medycyny naturalnej polecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Jednak przy takim jego aplikowaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż u niektórych wrażliwych osób olejek stosowany bezpośrednio na skórę może wywołać podrażnienie lub zmiany alergiczne.
- Nagietek - ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyśpiesza gojenie się ran. Ponadto działa rozkurczowo i żółciopędnie. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach żylakowatych podudzi. Sama roślina wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, działa ściągająco, oczyszcza i zmniejsza widoczność porów. W kosmetyce wykorzystuje się go w preparatach do skóry suchej, wymagającej i wrażliwej oraz do łagodzenia stanów zapalnych i ran. Jest pomocny zarówno przy bardziej poważnych chorobach skóry, jak i po ukąszeniach, wysypkach, małych rankach czy owrzodzeniach. Pomaga goić się także cięższym ranom i zmniejsza opuchliznę wokół nich. Łagodzi i leczy skórę szorstką, spierzchniętą i podrażnioną.
- Rumianek - działa przeciwzapalnie, dezynfekująco i antyseptycznie. Stosowany jest dla złagodzenia stanów zapalnych i ropnych skóry oraz błon śluzowych, przy egzemach, oparzeniach, odleżynach, odmrożeniach, łupieżu, łojotoku, trądziku, łuszczycy oraz oparzeniach termicznych i słonecznych. Przyspiesza gojenie się wrzodów. Stosowany zewnętrznie w formie domowych inhalacji, naparów, przemywań, kompresów i kąpieli łagodzi ból, zaczerwienienia i świąd towarzyszący chorobom skórnym. W kosmetyce jest częstym składnikiem maseczek, toników, kremów, lotionów, szamponów i preparatów do pielęgnacji i rozjaśniania włosów.
- Aloes - Sok z aloesu leczy alergię i trudno gojące się rany, obniża poziom cukru, poprawia odporność. Maści, kremy i żele z aloesu pomocne są w wielu schorzeniach skórnych, np. owrzodzeniach, oparzeniach, ranach. Doskonale nawilża skórę, sprawia, że jest bardziej odżywiona i gładka. Aloes można z powodzeniem hodować w warunkach domowych, a pozyskiwaną bezpośrednio z liści rośliny substancją należy bezpośrednio smarować twarz lub miejsca wymagające szczególnej troski.