Rozgrzewające produkty podnoszą temperaturę w środku organizmu. Szczególnie polecane są osobom z przypadłością zimnych stóp i dłoni, a także często przeziębiającym się. Co powinny jeść?
Jak już pisaliśmy wcześniej we wpisie „Dieta według medycyny chińskiej”, chińscy mędrcy podzielili żywność na produkty rozgrzewające, gorące, obojętne, wychładzające i wyziębiające organizm. Według medycyny chińskiej odpowiednie żywienie zależy od klimatu, w jakim żyjemy. W Polsce mamy klimat umiarkowany chłodny, a więc powinniśmy spożywać najwięcej produktów rozgrzewających i obojętnych. Szczególną uwagę na nie powinny zwrócić osoby, które zauważyły u siebie objawy wyziębienia organizmu: sztywność, dreszcze, przykurcze, pożądanie ciepła. W sezonie jesienno-zimowym ludzki organizm potrzebuje więcej energii na podtrzymanie właściwej temperatury ciała, dlatego też w diecie na jesień i zimę przeważać powinny potrawy rozgrzewające. Jakie produkty należą do tej grupy?
Przyprawy i zioła
Na okres jesienno-zimowy poleca się rozgrzewające przyprawy: cynamon, imbir, goździki, kardamon, gałkę muszkatołową, wanilię, chilli i kurkumę. Nic więc dziwnego, że popularne są gorące napoje z dodatkiem tych produktów.
Warzywa i owoce
Do rozgrzewających warzyw zaliczamy: cebulę, pietruszkę, dynię, paprykę, por, szczypior, jarmuż, fasolę, natomiast owoce z tej grupy to: mandarynka, ananas, suszona papaja, liczi, kokos, malina, wiśnia, winogrona.
Napoje
Za rozgrzewające napoje chińska medycyna uznaje: kawę i wino.
Mięso i produkty odzwierzęce
Rozgrzewające produkty zwierzęce to: wołowina, kurczak, indyk, krewetki i ryby słodkowodne.
Pamiętaj, że żywienie według zaleceń medycyny chińskiej nie oznacza konieczności zrezygnowania z pozostałych produktów (gorących, wychładzających i wyziębiających). Jedynie dobrze zbilansowana dieta pozwala w pełni cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zalecenia są jedynie wskazówkami dla osób, które przejawiają objawy wychłodzenia oraz chcą zapewnić swojemu organizmowi lepsze funkcjonowanie w czasie niedoborów ciepła podczas jesieni i zimy.