
Choć czasami trudno go dostrzec, jest wokół nas i oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Co dostarczamy swojemu organizmowi z każdym oddechem?
Słowo „smog” powstało z połączenia angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła) i oznacza mieszaninę mgły i spalin. W składzie smogu znajdują się różne związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność. Takie połączenie zagraża ludzkiemu zdrowiu. Naukowo potwierdzono, że smog powoduje częstsze infekcje i choroby dróg oddechowych (np. astma, rak płuc), ostre powikłania chorób sercowo-naczyniowych (np. zawał serca, udar mózgu), zachorowania na choroby uszkadzające neurony w mózgu (np. Alzheimer, Parkinson). Do najbardziej powszechnych dolegliwości spowodowanych smogiem należą bóle głowy, pieczenie oczu, kaszel i obniżenie odporności. Jak zatem oddychać w zanieczyszczonym świecie?
5 sposobów na smog
1. Monitoruj
Istnieje wiele źródeł wiedzy o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza, a ten zmienia się z dnia na dzień. Oglądaj raporty smogowe w telewizji lub odwiedzaj stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Możesz także ściągnąć aplikację na swój telefon.
2. Ogranicz
Jeśli jesteś świadomy, że jakość powietrza jest zła, ogranicz przebywanie na dworze do minimum. Ilość czasu, przez jaki oddychamy zanieczyszczonym powietrzem ma znaczenie – im jest on dłuższy, tym silniejszy jest negatywny wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie.
3. Zasłaniaj
Jeśli mieszkasz w wyjątkowo zanieczyszczonym środowisku, zaopatrz się w maskę przeciwpyłową. Dobrej jakości modele potrafią zatrzymać niemalże 100% zanieczyszczeń. W niektórych miastach na świecie maski antysmogowe są nieodłącznym towarzyszem ludzi poza domem.
4. Wyjeżdżaj
Świeże powietrze potrzebne jest nam do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie rezygnuj z niego przez zanieczyszczone powietrze, ale postaraj się, by spacer rzeczywiście przyniósł Ci korzyści. Znajdź w swojej okolicy miejsca oddalone od miejskich centrów czy fabryk. Wybierz się na weekend do lasu, a by nie przyczyniać się jeszcze bardziej do zanieczyszczania powietrza – pojedź tam rowerem.
5. Oczyszczaj
Niestety nasze domy nie są w stanie ochronić nas w 100% przed smogiem. Dlatego ważne jest, by zadbać o czyste powietrze w naszych czterech ścianach, co jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku wielkich, otwartych przestrzeni. Pomocnymi sprzymierzeńcami czystego powietrza są oczyszczacze. Każda inwestycja w zdrowie się opłaca.