
Gdy dopadają nas różne dolegliwości, często od razu bez zastanowienia ruszamy do lekarza po receptę. Tymczasem bardzo wielki wpływ na kondycję naszego organizmu mają proste codzienne czynności. Dobry sen jest jedną z nich.
Ile snu potrzebuje człowiek?
Pewnie nieraz spotkałeś w swoim życiu osoby, które chwaliły się, że wystarcza im tylko 5 godzin snu, do pełnej regeneracji. Z kolei inne osoby potrafią spać nawet 8 godzin i budzić się zmęczonym. Wszystko zależy bowiem nie od długości, ale głębokość naszego snu.
Aby w pełni zrozumieć to zagadnienie należy przyjrzeć się temu czym jest sen. To nie jest jednorodny proces, składa się on z czterech stadiów: trzech stadiów snu NREM i snu REM. W trakcie dwóch pierwszych etapów nasze sen jest płytki. Dopiero ostatnia faza NREM i REM pozwalają się nam w pełni wyspać. Pierwsza z nich pomaga zregenerować nasz organizm, druga umysł i funkcje intelektualne. Jeśli często budzimy się w nocy, wtedy cały cykl zostaje zaburzony i musi rozpocząć się od nowa.
Z reguły osoby, które prowadzą aktywny tryb i zdrowy tryb życia śpią mocniejszym snem, więc trudniej zaburzyć im wspominany cykl i budzą się najczęściej wypoczęci. Z kolei osoby zestresowane, przemęczone pracą siedzącą, nie prowadzące aktywnego trybu życia, zazwyczaj śpią znacznie słabiej. Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.
Dlaczego nie mogę się wyspać?
Kłopoty ze snem, to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Żyjemy i pracujemy coraz szybciej, w pogoni za karierą często zapominamy o najważniejszym - dbaniu o nasze zdrowie. Reagujemy dopiero wtedy, gdy coś w naszym organizmie przestaje działać. W wielu przypadkach jest to początek długotrwałej i bolesnej choroby.
Jedną ze składowych wielu chorób jest niewystarczająca ilość snu. Jak się okazuje problem ten dotyczy szczególnie Polaków. Znajdujemy się w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o bezsenność. Co ważne, problem ten coraz częściej dotyka nie tylko osoby w średnim wieku, ale także ludzi młodych.
Przyczyn jest wiele:
- stres,
- problemy osobiste,
- kłopoty finansowe,
- nieregularny tryb życia,
- używki,
- efekt uboczny przyjmowania leków (np. antydepresantów),
- choroby psychiczne.
Korzyści wynikające ze snu. Dobry, zdrowy sen, ma dla naszego organizmu równie zbawienny wpływ co najlepsze lekarstwo:
- Zmniejsza poziom stresu - aż 85% badanych podkreśla, że brak wystarczającej ilości snu ma znaczący wpływ na nastrój i relacje z otoczeniem. Im lepszy sen, tym więcej sił i energii do stawiania czoła codziennym wyzwaniom. Brak snu powoduje zamknięte koło - mniejsza wydajność w ciągu dnia, większy stres, większe problemy z zasypianiem,
- Zmniejsza ryzyko chorób serca - Każda osoba zmagająca się z bezsennością lub problemem z wysypianiem się, powinna skonsultować tę sprawę z lekarzem. W wielu przypadkach może to być związane z chorobami serca. Osoby cierpiące na bezsenność są o 40% bardziej narażone na zawał serca,
- Wspomaga odchudzanie - kolejna dieta i kuracja nie zadziałała? Zacznij się wysypiać! Wg specjalistów osoby śpiące niewystarczającą ilość czasu mają mniej leptyny (hormonu sytości), a więcej greliny (hormonu głodu). To jeden z powodów dla których w ciągu dnia nieustannie podjadamy,
- Poprawia kondycję umysłu - sen jest cenny jak złoto zwłaszcza u osób pracujących umysłowo, a także kierowców, pilotów i każdego u kogo w pracy liczy się przede wszystkim jasny umysł. Aż 100 tys. wypadków drogowych rocznie spowodowanych jest brakiem koncentracji. Odpowiednia ilość snu w fazie REM wspomaga pamięć proceduralną i deklaratywną.
- Sen to po prostu zdrowie. Pozytywnie wpływa na każdą część naszego ciała - od umysłu po serce.