
Wizyta u stomatologia wielu osobom kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem, dyskomfortem oraz bólem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zabiegi dentystyczne nie należą do najprzyjemniejszych. Co jednak w sytuacji, kiedy strach przed dentystą zaczyna nabierać ogromnych rozmiarów i przeradza się w panikę?
Czym jest dentofobia?
Dentofobia to lęk nie tylko przed leczeniem stomatologicznym, ale również kontaktem z dentystą oraz umówieniem się na wizytę. Problem ten dotyka prawie połowy Polaków. W wielu przypadkach fobia jest tak silna, że wizyty u dentysty są odbywane jedynie w sytuacji naprawdę silnego bólu, a konsultacje kontrolne są omijane. Skutkuje to rozwojem poważnych infekcji w obrębie jamy ustnej: próchnicy, chorobami dziąseł i przyzębia oraz powstaniem stanów zapalnych. Pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, a także kompleksy związane z coraz bardziej zniszczonymi zębami.
Przyczyny i objawy dentofobii
Do pojawienia się dentofobii przeważnie przyczyniają się przykre doświadczenia związane z wizytą u stomatologa, które miały miejsce w dzieciństwie. Do innych przyczyn należy paniczny strach przed bólem oraz lęk przed utratą kontroli w gabinecie lekarza.
Strach przed dentystą objawia się podobnie, jak każda inna fobia. Przed planowaną wizytą pojawiają się problemy ze snem, niestrawności i biegunka, a także drżenie mięśni czy przyspieszone tętno.
Jak leczyć strach przed dentystą?
Aby poradzić sobie z lękiem przed wizytą stomatologiczną, należy przede wszystkim wybrać wyrozumiałego i sympatycznego dentystę, który na spokojnie wytłumaczy pacjentowi przebieg konsultacji. Warto szczerze powiedzieć lekarzowi o swoich obawach, a także uświadomić sobie, że dzisiejsze metody leczenia pozwalają są bardzo łagodne i pozwalają na komfort podczas zabiegu. W przypadku, gdy fobia jest bardzo silna, można również stosować delikatne środki uspokajające.