W dzisiejszych czasach żel antybakteryjny to nieodłączny towarzysz podczas zakupów czy poruszania się w miejscach publicznych. Poznaj przepis na domowy żel antybakteryjny!
Częste mycie rąk to jedna z metod profilaktyki przeciwwirusowej. Odkażanie dłoni zmniejsza ryzyko wprowadzenia do organizmu niechcianych drobnoustrojów. Niestety niekiedy poza domem nie mamy dostępu do wody i mydła. Pomocny wtedy okazuje się środek dezynfekujący. Poznaj przepis na domowy żel antybakteryjny, by zawsze móc mieć go przy sobie!
Aloesowy żel antybakteryjny: przepis
Do wykonania takiego żelu potrzebne będą Ci zaledwie pojemnik i dwa składniki:
- żel aloesowy
- alkohol etylowy (96%)
Aloes jest rośliną o wielu właściwościach. W swoich łodygach skrywa przeźroczysty żel – bogactwo witamin i mikroelementów. Żel aloesowy wykorzystuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Stosowany zewnętrznie, doskonale wpływa na kondycję skóry – nawilża, poprawia jędrność i elastyczność,a także włosów. Z kolei spożywanie żelu aloesowego wzmacnia odporność, wspomaga procesy trawienne i oczyszcza organizm. Jako składnik podstawowy żelu antybakteryjnego niszczy bakterie, wirusy i grzyby.
Jak wykonać żel antybakteryjny? Wystarczy jedynie połączyć ze sobą powyższe składniki w proporcji 4:6 – do czterech porcji żelu aloesowego należy dodać sześć porcji alkoholu. Mieszaninę przełóż do pojemnika z dozownikiem.
Bezalkoholowy żel antybakteryjny: przepis
Jeśli nie chcesz używać żelu, w którego składzie znajduje się alkohol, możesz wypróbować poniższy przepis. Zamiast alkoholu etylowego, użyj mieszanki olejków eterycznych o antybakteryjnych i antyseptycznych właściwościach:
- Olejek cynamonowy – 15 kropel
- olejek lawendowy – 10 kropel
- olejek pomarańczowy – 15 kropel
Zmieszane olejki eteryczne dodaj do 30-40ml żelu aloesowego i przełóż do pojemnika z dozownikiem.
Pamiętaj, żeby nie używać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę – grozi to podrażnieniem. Każdy olejek należy rozcieńczyć przed stosowaniem na skórę. Wypróbuj także inne sposoby profilaktyki przeciwwirusowej – na przykład nasz preparat nutraceutyczny Viusid!