
Afty to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która dotyka wielu z nas. Bolesne owrzodzenie w jamie ustnej utrudnia jedzenie i mycie zębów oraz zdecydowanie może zepsuć nasze samopoczucie. Jakie są przyczyny powstawania aft i kiedy wymagają wizyty u lekarza?
Przyczyny powstawania aft
Przyczyn powstawania bolesnych nadżerek w jamie ustnej jest wiele. Do najczęstszych należą przede wszystkim choroby zębów, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale także jej mechaniczne uszkodzenia powstające przez zbyt gwałtowne używanie szczoteczki lub podrażnienia podczas zabiegów stomatologicznych. Aft możemy się spodziewać w momencie, kiedy spadnie nasza odporność, jesteśmy zestresowani oraz przemęczeni, a także w wyniku niedoboru witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne - jeżeli któryś z członków naszej rodziny zmaga się z nawracającymi aftami, bardzo prawdopodobnym jest, że u nas afty również się pojawią.
Sposoby na afty
Afty w jamie ustnej to niezwykle uciążliwa przypadłość, dlatego warto dowiedzieć się, które sposoby są skuteczne w walce z problemem. Aby złagodzić ból można płukać jamę ustną naparem z szałwii, która jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoje działanie antyseptyczne. W tym celu sprawdzi się również woda utleniona. Na owrzodzenie warto także nałożyć olej kokosowy lub miód, które dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom przyspieszą gojenie. Jeśli domowe sposoby zawodzą, warto sięgnąć po specjalne maści na afty dostępne w aptece.
Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku, gdy problem nawraca konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie środki łagodzące ból i przyspieszające gojenie. Zdarza się jednak, że nadżerki w jamie ustnej mogą być objawem poważniejszego schorzenia. Internista z pewnością zaleci również wykonanie badań krwi, takich jak morfologia, w celu wykluczenia innych nieprawidłowości w organizmie.