
Grzybica paznokci to wstydliwa choroba, która najczęściej atakuje płytkę paznokci u stóp. Według szacunków, z tym niezwykle zaraźliwym schorzeniem zmaga się około 10 proc. populacji. Wyleczenie grzybicy nie jest proste - nie pomogą tutaj domowe lub naturalne sposoby, natomiast konieczne są regularne wizyty u lekarza dermatologa. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i jak z nią walczyć?
Objawy grzybicy paznokci
Pierwszym objawem grzybicy jest postępująca zmiana koloru płytki paznokcia: na samym początku choroby można zauważyć powstanie białych przebarwień, które z czasem stają się pożółkłe i brązowe. Płytka staje się grubsza, łamliwa i krucha, często odchodzi od łożyska, a pod paznokciem pojawia się rogowacenie tkanki oraz gromadzą się grzybicze złogi, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp. Paznokcie zaczynają odstawać, a w dalszym stadium tej choroby może dojść do całkowitego ich odpadnięcia.
Leczenie grzybicy paznokci
Grzybica paznokci jest chorobą, w przypadku której wszelkie domowe sposoby okazują się nieskuteczne. Należy udać się do lekarza dermatologa już wtedy, gdy zauważymy pierwsze objawy schorzenia. Z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać, gdyż leczenie choroby w bardzo wczesnym stadium może odbywać się za pomocą grzybobójczych lakierów lub plastrów. Gdy jednak płytka paznokcia jest już mocno zniszczona nie obejdzie się bez leków doustnych.
Podejmując walkę z grzybicą paznokci trzeba przygotować się na to, że efekty leczenia mogą pojawić się dopiero za kilka miesięcy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Aby nie dopuścić do rozwoju grzybicy paznokci należy przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę stóp, które są szczególnie narażone na rozwój schorzenia. Wybieraj buty, które pozwalają stopom oddychać, są dopasowane, ale również posiadają wystarczająco dużo miejsca palce. Stopy powinny być dokładnie myte i osuszane każdego dnia, a paznokcie regularnie przycinane. Dobrym pomysłem jest także stosowanie specjalnych środków przeciwgrzybiczych do obuwia, na przykład w proszku lub aerozolu.