
Wielu osobom doskwiera problem z regularnym rozstrojem danego narządu. Według tradycyjnej medycyny chińskiej o powstawaniu tego problemu decyduje zakłócony przepływ energii życiowej, a więc nierównowaga Yin-Yang. Opracowany został zegar narządów, który reprezentuje godziny w ciągu dnia oraz przypadające na nie organy. To właśnie w tym wybranym czasie dane narządy posiadają najwięcej energii. Zapoznaj się z wyglądem zegara w pierwszej połowie dnia i odkryj, które organy odpowiadają za problemy oraz prawidłowe funkcjonowaniem w trakcie dnia.
5:00 - 7:00 jelito grube
To najlepszy czas na pobudkę, a także wypróżnianie. Przez te dwie godziny z organizmu usuwane są toksyny nagromadzone w trakcie poprzedniego dnia.
7:00 - 9:00 żołądek
To w tych godzinach powinno być spożywane obfite śniadanie. Żołądek jest wtedy w swej szczytowej formie i wykazuje największą liczbę enzymów.
9:00 - 11:00 śledziona i trzustka
Idealny moment na rozpoczęcie pracy lub ćwiczeń. Dobrze jest wypić w tych godzinach gorącą herbatę, ponieważ pomoże ona śledzionie w dystrybucji ciepła po całym organizmie.
11:00 - 13:00 serce
To świetny czas na odpoczynek, a nawet drzemkę. Jeżeli organizm będzie przeciążony, to właśnie w tych godzinach możemy doznać kołatania serca lub duszności. Warto więc pozwolić sobie na odstresowanie, robiąc sobie przerwę od pracy.
13:00 - 15:00 jelito cienkie
Poczucie odwodnienia występujące w tych godzinach może oznaczać niewystarczającą ilość wypitych płynów. Jelito cienkie działa w tym momencie doby na pełnych obrotach, wchłaniając oraz wykorzystując substancje odżywcze.
15:00 - 17:00 pęcherz moczowy
Wiele osób odczuwa w tym czasie spadek energii, który jest bezpośrednio związany ze zbyt słabym nawodnieniem. W czasie, gdy pęcherz moczowy osiąga swoje maksimum, zajmuje się przenoszeniem odpadów metabolicznych do nerek.
Teraz, gdy wiesz już, jakie narządu osiągają maksimum energii, łatwiej będzie zdefiniować problemy zdrowotne. Nie bez powodu specjaliści z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej wykorzystują ten zegar do znajdywania źródła bólu.