Trądzik torbielowaty to jedna z najcięższych postaci trądziku. Głównym objawem tej choroby skóry są bolesne i nieestetyczne zmiany na skórze twarzy. Dlatego warto poznać przyczyny i metody leczenia trądziku torbielowatego.
Trądzik torbielowaty – co to jest?
Trądzik torbielowaty to jedna z groźniejszych odmian trądziku. Choroba charakteryzuje się powstawaniem bolesnych zmian skórnych wypełnionych ropną treścią. Na początku choroby obserwujemy niewielkie, pojedyncze torbiele, które z czasem mogą urosnąć do kilku centymetrów. To dlatego ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie trądziku torbielowatego oraz dokładne poznanie jego przyczyn.
Jak wygląda trądzik torbielowaty?
Wielu pacjentów zastanawia się jak wygląda trądzik torbielowaty - czy różni się czymś od innych dolegliwości skórnych? Trądzik torbielowaty jest bardzo prosty w rozpoznaniu, ponieważ typowym objawem tej choroby są bolesne torbiele wypełnione ropnym, białym lub żółtawym płynem i otoczone ciemnoczerwonym obwodem. Nieleczony trądzik torbielowaty potrafi zostawić szpecące blizny, dlatego powinniśmy podjąć szybkie i skuteczne leczenie pod okiem lekarza dermatologa.
Czym objawia się trądzik torbielowaty?
Typowym objawem trądziku torbielowatego są ropne guzki podskórne, które pacjenci opisują jako twarde i bolesne. W większości przypadków trądzik torbielowaty atakuje twarz i szyję, dlatego nieestetyczne guzki, cysty i torbiele są szczególnie dokuczliwe. Niestety guzki ciężko się goją i zazwyczaj pozostawiają po sobie szpecące blizny na twarzy.
Przyczyny występowania trądziku torbielowatego
Przyczyną trądziku torbielowatego jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Wydzielanie dużych ilości sebum oraz powolny proces rogowacenia naskórka powodują stan zapalny, który pod wpływem bakterii z zewnątrz przeistacza się w ropne torbiele.
Jakie są przyczyny zaburzonej pracy gruczołów łojowych? To m.in.: zmiany w gospodarce hormonalnej, wpływ niektórych leków, zbyt tłusty makijaż, nadmierne pocenie się czy predyspozycje genetyczne.
Jak wygląda leczenie trądziku torbielowatego?
Leczenie trądziku torbielowatego powinno się odbywać pod stałą opieką dermatologa. Tylko lekarz może opracować skuteczną metodę terapii - jak najczęściej wygląda leczenie trądziku torbielowatego? Popularne są antybiotyki doustne, a także sterydy, retinoidy i tabletki antykoncepcyjne.
Pamiętajmy, że trądzik grudkowy często powraca, dlatego nawet po ustąpieniu objawów powinniśmy zadbać o prawidłową i regularną pielęgnację skóry.
Trądzik torbielowaty - jak pielęgnować skórę?
Skórę trądzikową powinniśmy myć minimum 2 razy dziennie, używając do tego specjalnych, delikatnych dermokosmetyków. Bardzo ważne jest, aby nie drapać i nie wyciskać bolesnych krost - takie działanie tylko przyspieszy rozwój choroby.
Porad, jak dbać o skórę trądzikową możemy szukać też na specjalistycznych blogach. Znajdziemy tam opinie dotyczące kosmetyków, leków oraz metod walki z trądzikiem torbielowatym.