
Lato zbliża się wielkimi krokami. Upały bywają nieprzyjemne i niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Jak ulżyć sobie w gorące dni?
- Ubieraj się zwiewnie
Postaw na luźne materiały bawełniane czy lniane, w jasnych kolorach. Ubrania z włókien syntetycznych (np. akrylu czy poliestru) spotęgują uczucie gorąca. Warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu – jeśli muszą być to buty zakryte, zdecydowanie lepiej zakładać te ze skóry naturalnej. Nie zapominaj o nakryciu głowy! Uchroni Cię przed przegrzaniem i jego negatywnym dla zdrowia skutkiem – udarem słonecznym.
- Ochłoda nocą
Najlepszym rozwiązaniem będzie lekka, bawełniana pościel, dzięki której Twoje ciało będzie mogło oddychać. W naprawdę doskwierające upały możesz dodatkowo schłodzić się, wsadzając prześcieradło w plastikowym woreczku do zamrażarki na kilka minut przed snem. Innym pomysłowym rozwiązaniem będzie wykorzystanie termoforu – w chłodne dni na długo zapewnia ciepło, ale ten gadżet działa także w drugą stronę. Gdy naleje się do niego bardzo zimnej wody, przez jakiś czas będzie skutecznie chłodził.
- Zamienniki klimatyzacji
W lecie często nie wystarcza jedynie otwarte okno. By zapewnić sobie ochłodę bez klimatyzacji, zasłoń okna – szczególnie jeśli znajdują się po stronie południowej.
- Schładzaj odpowiednie miejsca na ciele
Szybką ulgę przyniesie schładzanie pulsujących punktów na ciele – zmocz zimną wodą lub zrób zimny okład w miejscach: nadgarstki, zgięcia łokci, kostki, zgięcia kolan, pachwiny, kark. Możesz także zamoczyć stopy w zimnej wodzie – to obniży temperaturę całego ciała. Jeśli do wody dodasz kilka kropel olejku eterycznego (np. miętowego, cytrynowego, grejpfrutowego), uzyskasz także efekt odprężenia.
- Sposób z Bliskiego Wschodu
Mieszkańcy Egiptu, Tunezji i innych krajów arabskich mierzą się z upałem na co dzień. Odkryli, że ochłodzenie przynosi picie gorącej herbaty. Gdy pijemy popularne w lecie schłodzone napoje, ulga przychodzi jedynie na krótko. Nasz organizm musi zużyć energię na wyregulowanie temperatury w ciele. Ponadto istnieje ryzyko doznania szoku termicznego. Natomiast ciepła herbata powoduje pocenie się organizmu, czyli naturalny proces chłodzenia.