
W dzisiejszych czasach niebieskie światło atakuje nas z każdej strony. Emitują je sprzęty elektroniczne i sztuczne światło. Czy da się przed nim uchronić?
Nasi przodkowie wstawali i zasypiali zgodnie ze słonecznym cyklem. Za dnia wykorzystywali jedynie słońce, a po zmroku światło ognia (pomarańczowe). Niebieskie światło w przyrodzie występuje tylko w południu – więc gdy nasz organizm napotyka światło niebieskie późnym wieczorem, jest zdezorientowany. Takie światło burzy ludzki rytm okołodobowy. Ponadto, badania pokazują, że choć każdy rodzaj światła może zaburzać wydzielanie melatoniny, niebieskie światło powoduje to w największym stopniu.
Jak szkodzi nam niebieskie światło?
Działanie sztucznego światła wieczorem i w nocy, powoduje zaburzenia w produkcji melatoniny, która jest hormonem snu: wraz ze zmierzchem nakłania organizm do zaśnięcia. Ponadto, niebieskie światło w ciemności przyczynia się do wzrostu poziomu kortyzolu: hormonu stresu. Łatwo wywnioskować z tego, że wystawianie się na działanie sztucznego światła w nocy przyczynia się do problemów ze snem, zwiększa poziom stresu, a to negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Co więcej, badania wskazują, że zakłócenia rytmu okołodobowego przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na otyłość i choroby układu krwionośnego. Naukowcy od lat twierdzą, że osoby pracujące w nocy są bardziej narażone na różnego rodzaju nowotwory.
Warto pamiętać, że niebieskie światło szkodzi nam jedynie po zmierzchu! W dzień jest czynnikiem niezbędnym do zachowania właściwego rytmu okołodobowego, a co za tym idzie: prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ochrona przed niebieskim światłem
Istnieje prosty sposób na zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło po zmroku i tym samym jego szkodliwości: noszenie po zachodzie słońca okularów blokujących. Mają one szkiełka pomarańczowe, które chronią nasze oczy. Innym sposobem jest unikanie telewizora, komputera, telefonu (i innych sprzętów z wyświetlaczami) co najmniej na 2 godziny przed snem. Niektóre urządzenia mają funkcję „wyświetlania nocnego” (inaczej: „ochrona oczu”), które także są lepsze dla naszych oczu. Ponadto, można oświetlać dom po zmroku pomarańczowym światłem: świecami, lampami z pomarańczowymi żarówkami czy lampami solnymi, które dodatkowo oczyszczają powietrze!