Tym razem pod lupę bierzemy trądzik ropowiczy - objawy, przyczyny i leczenie. Trądzik ropowiczy, zwany również trądzikiem ropnym, jest ciężką postacią trądziku pospolitego. Może powodować rozległe zmiany nie tylko na twarzy, ale również plecach, dekolcie i ramionach. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Co to jest trądzik ropowiczy?
Trądzik ropowiczy to uciążliwa dolegliwość, dotykająca często osoby zmagające się z trądzikiem pospolitym. Zwykle występuje u osób borykających się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Daje o sobie znać w postaci ropnych wyprysków na twarzy, plecach, dekolcie i klatce piersiowej. Wyglądają one bardzo nieestetyczne, bywają bolesne i trudne do zamaskowania. Co gorsze - mogą powodować również powstawanie blizn potrądzikowych.
Jakie są objawy trądziku ropowiczego?
Trądzik ropowiczy ma przede wszystkim takie objawy jak:
- torbielowate zmiany ropne utrzymujące się na skórze przez długi czas,
- występowanie zmian trądzikowych nie tylko na twarzy, ale również na plecach, ramionach i dekolcie,
- stan zapalny skóry, w tym jej bolesność, swędzenie i zaczerwienienie,
- występowanie zaskórników, wągrów i innych krostek,
- nieestetyczne ślady w postaci przebarwień i blizn (po zmianach ropnych, szczególnie tych rozdrapanych).
Jak powstaje trądzik ropowiczy?
Trądzik ropowiczy wiąże się często ze zmianami hormonalnymi. Dotyka nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, ale również dorosłych, np. przy zespole policystycznych jajników. Tym, co powoduje trądzik, mogą być również niektóre leki ze sterydami. Trądzik ropny powstaje wskutek zaburzeń w produkowaniu androgenów i testosteronu, pobudzającego gruczoły do produkcji łoju. Zablokowane przez sebum gruczoły w połączeniu z bakteriami powodują powstawanie ropnych wykwitów skórnych. Przyczyny trądziku może nasilać dieta, bogata w przetworzone węglowodany i tłuszcze oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Jak leczyć trądzik ropowiczy?
Często leczenie odbywa się z pomocą dermatologa. Dobiera on lek na trądzik (w zaawansowanych przypadkach antybiotyk na trądzik ropny) oraz podpowiada, jak dbać o cerę trądzikową. Wybór kuracji zależy również od stopnia nasilenia objawów i tego, jakie są przyczyny trądziku. Warto zastosować preparaty jak Granex Spray oparte na naturalnych składnikach, które regulują pracę gruczołów łojowych oraz pomagają niwelować powstawanie zmian potrądzikowych. W trakcie kuracji istotna jest higiena, w tym oczyszczanie twarzy i zmienionych chorobowo miejsc.
Jak zapobiec trądzikowi ropowiczy?
Trądzik ropowiczy to uporczywy rodzaj trądziku. Można próbować mu zapobiec, zmieniając styl życia. Warto systematycznie dbać o skórę i ją oczyszczać, spożywać dietę bogatą w owoce i warzywa, unikać papierosów, alkoholu, fast foodów i słodyczy, które mogą nasilać objawy trądziku. Zrezygnuj również z kosmetyków do pielęgnacji i makijażu zawierających związki komedogenne, które mogą zapychać pory. Stosuj preparaty na bazie naturalnych składników, bez parabenów i konserwantów. Czasem warto także udać się do endokrynologa, który pomoże wyregulować gospodarkę hormonalną, odpowiedzialną często za trądzik ropowiczy.
Trądzik ropowiczy to uporczywy rodzaj trądziku, którego lepiej nie bagatelizować. W miarę szybkie rozpoczęcie leczenia pomoże przywrócić skórę do równowagi oraz zapobiec powstawaniu nieestetycznych blizn i przebarwień, które zwykle wiążą się z trądzikiem ropnym.