Każdego roku wiele osób zadaje sobie pytanie: jak dbać o skórę zimą, która ciągle narażona jest na zmienne temperatury? Z jednej strony towarzyszą jej mróz, śnieg, chłodny wiatr, a z drugiej - przesuszone ogrzewane pomieszczenia. To wszystko może uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry. Co robić, by utrzymać skórę w dobrej kondycji zimą?
Jak chłód i mróz wpływają na Twoją skórę?
Zimą skóra narażona jest przede wszystkim na zmienne temperatury - wychodzimy z ciepłego, suchego pomieszczenia na mróz, a tym samym cera doznaje swoistego szoku termicznego. Skóra staje się sucha, zaczerwieniona i podrażniona. Osoby o cerze wrażliwej lub naczynkowej mogą dodatkowo zmagać się z pieczeniem i swędzeniem twarzy oraz popękanymi naczynkami. Zimą nie sprzyjają również smog oraz brak słońca, a tym samym przyjaznej dla skóry witaminy D. Brak też świeżych owoców i warzyw, będących potężną dawką naturalnych witamin, odżywiających skórę. Mimo licznych przeciwności są skuteczne sposoby na to, jak zadbać o skórę zimą.
Nawilżaj swoją skórę!
Częste zmiany temperatur przyczyniają się do przesuszania skóry, zatem trzeba zadbać o optymalne jej nawilżenie. Skórę powinno się nawadniać i odżywiać także od wewnątrz. Korzystny wpływ może mieć picie kilku szklanek wody, jedzenie produktów nieprzetworzonych, owoców i warzyw. Warto sięgnąć również po antyoksydanty, wzmacniają mechanizmy obronne organizmu. Mają je np. kakao, jagody czy orzechy nerkowca. Co ciekawe, zimą cerze potrzebna jest także ochrona przed promieniowaniem UV, szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Słońce działa intensywnie, odbijając promienie od śniegu. Przydadzą się również kremy odżywiające skórę oraz maseczki nawilżające na noc.
Pielęgnacja cery zimą
Zimą warto nieco zmodyfikować dotychczasowe rytuały pielęgnacyjne. Przykładowo, balsam do ciała, lepiej zmienić na pielęgnacyjny olejek lub odżywcze masło. W ciągu dnia korzystnie jest stosować preparaty, które natłuszczają i odżywią cerę oraz stworzą barierę ochronną przed zimnem, przesuszeniem czy smogiem. Najlepsze są kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, bez sztucznych konserwantów i barwników. Z kolei wieczorem sprawdzą się preparaty nawilżające, które regenerują skórę w nocy. Warto wspomnieć, że kremy nawilżające lepiej odstawić w ciągu dnia, gdyż często zawierają krystalizującą się na mrozie wodę, która może podrażnić skórę.
Jak dbać o skórę trądzikową w zimie?
A jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej trądzikowej w zimie? Przyda się optymalny lek na trądzik, oparty na naturalnych składnikach, który przywróci skórze równowagę i zniweluje zmiany trądzikowe. Istotne jest również zapewnienie cerze odpowiednich substancji odżywczych i witamin. Szczególnie pomocne mogą być:
Warto zdać sobie sprawę, że ogromny wpływ na cerę ma także odpowiednia dieta, dlatego dobrze jest sprawdzić, czego nie jeść przy trądziku.
Domowe sposoby jak dbać o skórę zimą
Odpowiedź na pytanie, jak dbać o skórę zimą, uzyskasz również w domowych sposobach odżywiania i nawilżania skóry, opartych na naturalnych składnikach, np.:
- domowa maseczka natłuszczająca skórę - wykonasz ją z jajka. Oddziel z niego żółtko, a białko rozmieszaj widelcem i nałóż na twarz. Po wyschnięciu zmyj resztki letnią wodą i osusz cerę,
- nawilżająca maseczka z awokado - zmiksuj połówkę awokado z dwiema kroplami oliwy i sokiem z cytryny, a następnie nałóż na skórę i zmyj po kwadransie,
- relaksująca i nawilżająca kąpiel - dodaj do wody kilka kropel olejku goździkowego lub pomarańczowego. Nie tylko nawilżysz skórę, ale również zrelaksujesz się i rozgrzejesz,
- pielęgnacja ust - wykonaj domowy peeling ust cukrem trzcinowym. Zwilż usta, nałóż na nie cukier, masuj okrężnymi ruchami, a na koniec spłucz wodą,
- nawilżająca pielęgnacja dłoni - obficie posmaruj dłonie kremem nawilżającym i nałóż na nie bawełniane rękawiczki - najlepiej na całą noc.
Zima to niekorzystny czas dla skóry, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o skórę zimą. Przy optymalnej pielęgnacji z odżywianiem i nawilżaniem na pierwszym planie, przetrwa ją w doskonałym stanie, a wiosną będzie zachwycać promiennością.