
Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Co rusz możemy natknąć się na artykuł lub wpis w mediach społecznościowych, że codzienna ośmiogodzinna praca za biurkiem lub długie oglądanie telewizji bardzo źle wpływa na kondycję pleców. Jeżeli dorzucimy do tego brak aktywności fizycznej i tłustą, obciążającą narządy wewnętrzne dietę to mamy gotowy przepis na wiele powikłań zdrowotnych.
Kręgosłup i co jeszcze?
Kręgosłup to nie jedyna część naszego ciała która pod wpływem długotrwałego siedzenia ma szansę ulec deformacji. Lista dolegliwości, jakie mogą nam się przytrafić jest dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej nie pozostaje bez wpływu na nasze stawy i zaburza przepływ krwi (co stanowi główną przyczynę powstawania żylaków). Długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej może doprowadzić również do osłabienia mięśni brzucha, a w konsekwencji znacznie zaburzać perystaltykę jelit, wówczas pojawiać się mogą zaparcia, niestrawność czy zgaga. Jeszcze jedną przykrą dolegliwością, której możemy się nabawić są hemoroidy. Powstają one w wyniku długotrwałego ucisku okolic odbytu, co sprawia, że krążenie krwi w tych rejonach jest zaburzone.
Jak sobie ulżyć?
Jeżeli już zauważyliśmy u siebie problemy z kręgosłupem, pajączki na nogach, narastające zmęczenie i bóle głowy bądź inne niepożądane dolegliwości, to powinniśmy zacząć jak najszybciej się z nimi rozprawiać. Ulgę na pewno przyniosą nam odpowiednio dobrane ćwiczenia i zmiana diety (usunięcie z codziennego jadłospisu nadmiaru soli i cukru, włączenie większej ilości świeżych warzyw i naturalnego błonnika). W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zwiastujących hemoroidy ulgę przynieść mogą naturalne preparaty, zawierające substancje wzmacniające krążenie i stabilizujące pracę śledziony, np. Hemorend. Pomocna może okazać się również specjalna poduszka, która pozwoli na równomierne rozłożenie nacisku pośladków na siedzisko.