
Kac, czyli bardzo nieprzyjemne skutki wypicia zbyt dużej ilości alkoholu dopada niemal każdego. Poranne mdłości, ogromny ból głowy, osłabienie - z tymi objawami zmaga się większość osób, którym zdarzyło się przesadzić z ilością drinków. Skutecznego leku na kaca jeszcze nie wynaleziono, jednak jest kilka domowych sposobów, które złagodzą dolegliwości i pomogą przetrwać dzień po imprezie.
Rozsądne picie
Najlepszym sposobem na kaca jest… niedopuszczenie do niego! Wybierając się na imprezę, na której będzie spora ilość alkoholu trzeba zadbać o kilka prostych kwestii. Pierwsza zasada rozsądnego picia to niemieszanie alkoholi różnych gatunków. Zmieszanie wódki z piwem z pewnością nasili objawy porannego kaca. Innym czynnikiem, który potęguje złe samopoczucie po imprezie jest jednoczesne palenie tytoniu ze spożywaniem trunków. Co więcej, ta czynność sprzyja chorobom dziąseł oraz jamy ustnej. Należy także unikać picia alkoholu na pusty żołądek - przed spotkaniem warto zjeść porządny posiłek, najlepiej dość tłusty. Pomoże to poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami rano.
Domowe sposoby na kaca
Co w sytuacji, gdy jednak kac się pojawi? Jest kilka sposobów łagodzących przykre dolegliwości. Pierwszym krokiem jest chłodny prysznic, który doda energetycznego kopa organizmowi i odświeży umysł. Warto też zmusić się do zjedzenia czegoś, mimo nudności - w tej sytuacji polecane są lekkostrawne źródła cukrów prostych, które uzupełnią jego niedobory. Sięgnij po banany, dżem, słodkie pieczywo. Najważniejsze jednak jest nawodnienie organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna, czarna herbata łagodząca bóle żołądka, a także sok pomidorowy, który zawiera potas korzystny dla układu nerwowego.
Należy być ostrożnym w przypadku zażywania leków przeciwbólowych, które jeszcze bardziej mogą podrażnić żołądek. O wiele lepszym wyjściem będzie udanie się na spacer, gdyż świeże powietrze złagodzi ból głowy i postawi na nogi.