
Gęste włosy to marzenie wielu z nas. Niezależnie od tego, czy mowa o kobiecie, czy o mężczyźnie, bujna czupryna dodaje uroku i zdecydowanie odmładza nasz wizerunek. Włosy tracimy codziennie w ilości około 50-100 i nie powinno nas to martwić. Powodem do niepokoju jest jednak wzmożona utrata włosów, którą łatwo można zauważyć przy myciu lub czesaniu fryzury. Co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów i - co najważniejsze - jak z nim walczyć?
Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn wzmożonego wypadania włosów jest wiele i nierzadko znalezienie jednoznacznej odpowiedzi okazuje się trudne. Często główną rolę odgrywają tutaj długotrwały stres i napięcie psychiczne, które mają zgubny wpływa na cały organizm. Problem wypadania włosów dotyka też osób, które stosują restrykcyjną dietę w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Niezwykle istotne jest to, aby przyjrzeć się naszemu jadłospisowi. Jeśli dieta jest uboga w witaminy z grupy B, żelazo oraz białko możemy się spodziewać zwiększonej ilości włosów pozostających na szczotce.
Wśród kolejnych przyczyn wypadania włosów można wymienić między innymi zaburzenia hormonalne, takie jak np. niedobór estrogenu podczas menopauzy, choroby skóry głowy, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, a nawet nieodpowiednią fryzurę, taką jak ciasny kok lub koński ogon. Zanim jednak podejmiemy kroki w kierunku rozwiązania tego problemu, warto udać się do lekarza oraz wykonać podstawowe badania, aby poznać przyczynę nadmiernego wypadania włosów.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Dzięki wiedzy i poznaniu przyczyn wypadania włosów jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym wstydliwym problemem. Oczywiście w przypadku, kiedy lekarz stwierdzi zaburzenia hormonalne, niedobory lub chorobę, powinniśmy przede wszystkim stosować się do jego zaleceń oraz przyjmować przepisane leki. Jest jednak kilka domowych sposobów, które wspomogą w walce osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów:
- picie drożdży lub siemienia lnianego
- przyjmowanie suplementów z witaminą A i E
- stosowanie wcierek na skórę głowy, na przykład z kozieradki, aloesu czy pokrzywy
- masaż olejem rycynowym