
Zaparcia potrafią być bardzo dokuczliwe i naprawdę uprzykrzyć życie. Problemy z wypróżnianiem dotyczą osób w każdym wieku - zarówno niemowląt, jak i seniorów. Niewątpliwie, przyczyną częstych zaparć mogą być nasze nieprawidłowe nawyki. Należy do nich przede wszystkim niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Co jest najczęstszą przyczyną pojawiania się zaparć i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Czym są zaparcia i dlaczego powstają?
Zaparcia to inaczej zaburzenia wypróżniania, które polegają na niemożności wydalenia stolca. Osoba cierpiąca z powodu zaparć czuje potrzebę defekacji, jednak potrzeba ta nie może zostać zrealizowana lub zrealizowana jest jedynie w niewielkim stopniu. Zaparciom często towarzyszą takie dolegliwości jak ból, pieczenie lub uczucie rozpierania.
Zaparcia są najczęściej przykrą konsekwencją naszych niewłaściwych nawyków. Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim spożywanie małowartościowych posiłków, ubogich w błonnik i składniki odżywcze. Zaparcia mogą pojawić się również w wyniku niewystarczającego nawodnienia organizmu, tj. wypijania zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia, braku aktywności fizycznej i stresu.
Jak poradzić sobie z zaparciami?
W tym przypadku trzeba przede wszystkim zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Świetnie sprawdzi się dieta bogatoresztkowa, czyli dieta bogata w błonnik, zbawienny dla pracy naszych jelit. Na perystaltykę jelit bardzo pozytywnie wpływa również aktywność fizyczna, wypijanie dużej ilości niegazowanych napojów i unikanie stresowych sytuacji.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku kiedy uporczywe zaparcia się przedłużają niezbędna będzie konsultacja z lekarzem! Zaparcia mogą być również wynikiem wielu schorzeń o podłożu endokrynologicznym (cukrzyca, niedoczynność tarczycy), neurologicznym (stwardnienie rozsiane) czy też odbytnicznym (hemoroidy, szczelina odbytu) oraz uszkodzona wątroba lub śledziona.
Czy wiesz że…
Zaparcia są jedną z najczęściej występujących dolegliwości na świecie, szacuje się, że nawet 30 proc. ludzkości cierpi z ich powodu czyli co trzecia osoba na świecie!