
Mózg jest centrum ludzkiego organizmu. Jest jak dyrygent przewodzący orkiestrze – w tym przypadku ludzkimi organami. Dlatego tak ważne jest, by utrzymywać go w dobrej kondycji.
Jednym ze sposobów dbania o mózg jest fitoterapia. Niektóre zioła mają szczególnie dobroczynny wpływ na najważniejszy organ w ludzkim organizmie, oto kilka z nich:
Żeń-szeń
Dzięki niemu organizm może lepiej zaopatrzać narządy, w tym mózg, w tlen. Żeń-szeń zawiera w sobie ginzenozydy, które polepszają pamięć oraz zdolność uczenia się. Ponadto regularnie stosowany podnosi poziom energii, niwelując zmęczenie.
Dzika róża
Jest bogactwem witaminy C, która wspomaga układ nerwowy, zmniejsza zmęczenie, a zwiększa koncentrację.
Głóg
Oprócz tego, że głóg jest skarbnicą witamin i pektyn, jego kwiaty mają pozytywny wpływ na działanie naczyń krwionośnych mózgu.
Wąkrotka azjatycka (Gotu Kola)
Jest jednym ze źródeł długowieczności. Ma potężne działanie na funkcje kory mózgowej, która odpowiada za percepcję, pamięć, świadomość, intelekt i inne czynności mózgowe. Wąkrotka azjatycka naprawia wadliwe neurony i buduje nowe sieci neuronów.
Miłorząb japoński (Ginko Biloba)
Stymuluje produkcję komórek macierzystych, które odpowiadają za pamięć i funkcje poznawcze. Jest pomocny w leczeniu depresji, nerwicy czy problemów z koncentracją.
Lwia grzywa
Zwana także soplówką jeżowatą, jest szeroko znanym w Azji grzybem. Wykorzystuje się ją do wspomagania leczenia chorób Alzheimera czy Parkinsona. Pobudza w ludzkim organizmie białko (NGF), które stymuluje wzrost nowych neuronów. Brak NGF jest jedną z najważniejszych przyczyn chorób zwyrodnieniowych mózgu.
Sprawny umysł, nawet w podeszłym wieku, to efekt wielu starań. Oprócz wspomagania się ziołami, należy dbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Pomocne mogą okazać się również aktywności umysłowe: czytanie, gry (np. memory, kalambury, Scrabble), rozwiązywanie krzyżówek czy rebusów.