
Masz problemy z szczypiącą, suchą skórą, poszerzonymi naczynkami krwionośnymi, a na policzkach ciągle obserwujesz zaczerwienienia? Prawdopodobnie borykasz się z trądzikiem różowatym - to przewlekła choroba skóry, na którą najczęściej zapadają kobiety w średnim wieku. Na szczęście istnieją domowe sposoby na trądzik różowaty, które szybko i skutecznie pomogą Ci uporać się z objawami choroby.
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która dotyka osoby w średnim wieku (częściej kobiety niż mężczyzn). Do charakterystycznych objawów tej choroby należą, m.in.:
- zaczerwienienie,
- rozszerzone naczynia krwionośne,
- rumień,
- drobne guzki i krostki,
- suchość,
- pieczenie i szczypanie skóry.
Przyczyny powstawania trądziku różowatego są wciąż nieznane, choć specjaliści zaobserwowali, że trądzik różowaty częściej pojawia się u osób z nadciśnieniem, alergiami, cerą naczynkową i chorobami układu pokarmowego.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Szukasz skutecznych, domowych sposobów leczenia trądziku różowatego? Po naturalne metody kuracji powinny sięgnąć osoby, u których pojawiły się pierwsze, niezbyt dokuczliwe objawy choroby. Niestety większość pacjentów bagatelizuje swój problem, obwiniając drobne zaczerwienienia i krostki zmianą pory roku czy stresem. Tymczasem te niegroźne dolegliwości są typowymi objawami trądziku różowatego, który nieleczony może prowadzić do blizn potrądzikowych, ropnych grudek i zniekształceń nosa.
Wtedy jest już za późno na domowe sposoby leczenia trądziku różowatego - w przypadku wystąpienia silnych objawów, natychmiast skierujmy się do dobrego specjalisty dermatologa.
Domowe sposoby na trądzik różowaty
Domowe sposoby na trądzik różowaty to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zaobserwowały pierwsze zmiany na skórze. Naturalne metody leczenia przydadzą się również każdemu, kto chce wesprzeć terapię dermatologiczną. Najpopularniejszy domowy lek na trądzik różowaty to okłady z rumianku, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i likwidują zaczerwienienia. Łagodzące działanie mają też maseczki z kurkumy, które warto przygotować w domowym zaciszu.
Pamiętajmy o częstym myciu twarzy zimną lub letnią wodą, a także o innych sposobach jak dbać o skórę trądzikową.
Czego unikać przy trądziku różowatym?
Aby wspomóc domowe sposoby leczenia trądziku różowatego, warto wykluczyć z diety:
- alkohol,
- ostre przyprawy,
- sól,
- cukier,
- kawę,
- czarną herbatę.
W czasie leczenia zrezygnujmy z sauny i ograniczmy wysiłek fizyczny do niezbędnego minimum. Osoby z trądzikiem różowatym powinny też zadbać o dobre samopoczucie i prawidłowy wypoczynek.
Jaka dieta najlepsza dla osób z trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty może mieć różne przyczyny, dlatego podstawą domowego leczenia jest wyeliminowanie z diety wszelkich produktów, które mogą nasilać objawy skórne. Najczęściej są to: ostre przyprawy, kofeina, czekolada i inne słodycze, herbata, sól i produkty mleczne. Warto poddać się kilkudniowej samoobserwacji, po której przekonamy się jakie jedzenie powoduje trądzik.