
Czy wiesz, że trądzik różowaty pojawia się przede wszystkim u osób w okolicach 25-60 roku życia? Przyczyny trądziku różowatego upatruje się w czynnikach genetycznych, zaburzeniach hormonalnych oraz w stylu życia. W istocie jest to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, która objawia się rumieniem, grudkami, krostkami i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Przekonaj się, jakie dokładnie trądzik różowaty ma objawy i jak go leczyć.
Trądzik różowaty - co to jest?
Pojawiający się w centralnej części twarzy rumień, grudki, krosty i poszerzone naczynia krwionośne - to właśnie trądzik różowaty, zaliczany do "nerwic naczynioruchowych" skóry. Wiąże się to z łatwym czerwienieniem się skóry pod wpływem różnych bodźców. Przyjmuje się, że trądzik różowaty występuje u 10% populacji, pojawia się po 25 roku życia i najczęściej dotyka kobiet, jednak kiedy pojawia się u mężczyzn, choroba ma ostrzejszy przebieg. Rozwija się stopniowo, jednak już przy pierwszych objawach warto zastanowić się, jak trądzik różowaty leczyć, by zapobiec rozwojowi choroby.
Trądzik różowaty - przyczyny
Trądzik różowaty może mieć różne przyczyny, najczęściej jednak tym, co powoduje trądzik jest:
- predyspozycja genetyczna - jasna karnacja, czy fakt, że choroba występowała wcześniej w rodzinie,
- zaburzenie hormonalne i naczyniowe, z czym wiąże się produkcja łoju,
- nieodpowiednia dieta, m.in. alkohol, kawa, ostre przyprawy,
- nadmierny stres,
- wzmożona ekspozycja na słońce,
- nieodpowiednia pielęgnacja.
Trądzik różowaty - objawy
Objawy trądziku różowatego pojawiają się stopniowo. Początkowo na twarzy zauważalny jest rumień, który pojawia się i po około 10 minutach ustaje; towarzyszy mu uczucie gorąca oraz ściągnięcia skóry twarzy. To w przypadku trądziku różowatego pierwsze objawy, które często są ignorowane. Kolejno na skórze pojawiają się tzw. "pajączki", czyli poszerzone naczynia krwionośne, a rumień nasila się oraz utrwala. Początkowe objawy trądziku różowatego to także małe grudki lub ropne krostki, z powodu których powierzchnia skóry staje się nierówna i zgrubiała. Z czasem zmiany nasilają się, a w przypadku mężczyzn może nawet dojść do deformacji nosa.
Warto wiedzieć, że występuje także szczególna odmiana trądziku. Wtedy trądzik różowaty objawia się powikłaniami ocznymi - zapaleniem spojówek, brzegów powiek i rogówki, w wyniku czego odczuwalna jest pieczenie, kłucie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie i przekrwienie.
Leczenie trądziku różowatego
Aby trądzik różowaty leczyć właściwie, należy udać się do dermatologa - domowe sposoby na trądzik u dorosłych mogą okazać się skuteczne, ale w jego łagodniejszych odmianach. Trądziku różowatego nie da się wyleczyć całkowicie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz zaproponuje leczenie miejscowe, leczenie doustne oraz poleci odpowiednie dermokosmetyki.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Wspieraj leczenie trądziku różowatego, zapewniając skórze regularną pielęgnację odpowiednio dobranymi dermokosmetykami, które nawilżają, zmiękczają, ale nie naruszają ochronnej warstwy lipidowej. Unikaj środków wysuszających, zawierających detergenty czy substancje zapachowe. Dodatkowo ogranicz ekspozycję na słońce, spożywanie kawy, pikantnych potraw, zrezygnuj z używek i zadbaj o redukcję stresu.