Trądzik u dorosłych i jego leczenie przebiega zupełnie inaczej niż u osoby w wieku dojrzewania, różna jest również jego geneza. Coraz częściej do poradni dermatologicznych zgłaszają się osoby po 30., a nawet 40. roku życia, które zmagają się z problemem wyprysków, który jeszcze nie tak dawno temu kojarzył się wyłącznie z nastoletnią burzą hormonów. Skąd w takim razie się bierze, jakie są przyczyny i objawy trądziku u dorosłych? Odpowiadamy!
Skąd bierze się trądzik wieku dorosłego?
O ile trądzik młodzieńczy ma najczęściej podłoże hormonalne, u dorosłych wynika on zwykle z niezdrowego stylu życia i stresu, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, która z wiekiem wymaga coraz większej uwagi i wsparcia.
Przyczyny trądziku u dorosłych
Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych są zwykle związane ze złym stylem odżywiania. Jakie jedzenie powoduje trądzik? Przede wszystkim przetworzone i o wysokim indeksie glikemicznym. Dieta oparta na fast foodach prowadzi do zintensyfikowanej produkcji androgenów, czego konsekwencją jest zwiększony łojotok. Innym czynnikiem może być stres, nasilający produkcję łoju oraz wpływający na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych, a także nieodpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy, oparta na ciężkich, zatykających pory kosmetykach.
Objawy trądziku u dorosłych
Trądzik u dorosłych objawia się uporczywymi wypryskami i zmianami zapalnymi, najczęściej w dolnej części twarzy i na podłożu suchej skóry. Niestety ma on również tendencję do pozostawiania śladów i przebarwień, dlatego skuteczne leczenie trądziku u dorosłych jest niezwykle istotne.
Trądzik u dorosłych - skuteczne leczenie
Nie istnieje jeden cudowny lek na trądzik, dlatego często konieczna jest kompleksowa terapia skojarzona, która zawsze powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza. Składa się ona z kilku etapów:
- Kuracja farmakologiczna - trwa zwykle kilka miesięcy i polega na przyjmowaniu doustnych lub miejscowych antybiotyków, a niekiedy również retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Ma ona sporo skutków ubocznych, dlatego nigdy nie może być stosowana na własną rękę.
- Regularna pielęgnacja - powinna być oparta o naturalne kosmetyki nawilżające i antybakteryjne, bogate w retinol oraz witaminy C i E. Bardzo pomaga też stosowanie produktów na bazie kwasów, które zmiękczają naskórek oraz peelingów złuszczających martwe komórki.
- Zmiana diety i stylu życia - aby uniknąć nawrotu trądziku, niezbędna jest odpowiednia dieta i ograniczenie czynników sprzyjających ich powstawaniu, w szczególności stresu.
Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych to długotrwały proces, w którym znaczenie ma to jak dbać o skórę trądzikową, jak się odżywiać i jakie stosować leki, aby nie tylko pozbyć się istniejących wyprysków, ale i uniknąć ich w przyszłości. Warto zwrócić się o pomoc do poradni dermatologicznej, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany i nie lekceważyć tego problemu.