
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lit jest składnikiem naturalnym wykorzystywanym do skutecznej walki z depresją, bezsennością czy nerwicą. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) uznała go za niezbędny element odżywczy. Zalety litu można mnożyć godzinami, przede wszystkim stabilizuje on nastrój, likwiduje migreny, podwyższa liczbę krwinek białych, a nawet przeciwdziała udarom mózgu. Pomimo mieszanych opinii co do litu, warto jest bliżej zapoznać się z tym składnikiem i odkryć szereg jego zalet.
Działanie litu
Składnik stosowany jest w leczeniu chorób psychicznych, m.in. w depresji oraz schizofrenii. Jego działanie docenią również osoby zmagając się z anoreksją czy bulimią. Lit pomaga dojść do zdrowia cierpiącym na cukrzycę, zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, a także astmę. Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem terapii litem, skontaktować się z lekarzem, gdyż niektóre leki wchodzą z tym składnikiem w niebezpieczne interakcje.
Walcz z niedoborem litu
Przyjęto, iż dzienna, optymalna dawka spożywanego litu powinna oscylować w granicy 14 mikrogramów na 1 kilogram ciała. Pamiętaj, aby nie przekraczać sugerowanej dawki, ponieważ może dojść do zatrucia. Jeżeli przyjmowany jest w mniejszej ilości, komórki nie tracą go równomiernie - najwięcej litu zachowa się w jajnikach, przysadce mózgowej oraz tarczycy.
Spożywając lit, należy przyjmować większą ilość soli, która nie pozwoli na przedawkowanie składnika. Nie można także dopuścić do odwodnienia - sugeruje się spożywanie nie tylko wody, ale również napojów zawierających kofeinę.
Ziołolecznictwo a niedobór litu
Rośliny oraz ziała są chętnie wykorzystywane w terapii uzupełniającej niedobory litu. Specjaliści od medycyny naturalnej polecają napar z pięciornika kurze ziele. Należy pić go co drugi dzień przez okres dwóch tygodni. Kolejną z metod jest zmielenie 2 łyżek suszonego tymianku z niepełną szklanką miodu i 2 łyżkami alkoholu 40%.